מסור עצים או בשמו המקצועי משור שרשרת מוצע במגוון תצורות שונות .

מסורים מתאימים לכמה ייעודים שונים, כוחם וגודלם שונה והם מחולקים לקטגוריות שונות. כמובן שיש הבדלים בסמ"ק, כוח , משקל ואורך להב ושרשרת המסור.

יש מסורים שייעודם הינו לשימוש ביתי ויש שייעודם עבור יערנות וכריתה מקצועית

המסורים יכולים להתחלק למספר קטגוריות :

חלוקה לפי ייעוד המסור -  מקצועי, ביתי, גנני, חקלאי

חלוקה לפי אופן השימוש של המסור – עבודת כריתה או גיזום ענפים או פריסה והכנת עצים לקמין.

או חלוקה לפי תצורה המסור- מסור סטנדרטי (ידית אחורית וידית קדמית), מסור ידית עליונה (הערה : אין דבר כזה מסור ידית אחת – אסור לעבוד עם מסור ביד אחת) ומשורי גובה.

תצורת המסור הנפוצה ביותר :

מסור בעל ידית אחורית וידית קדמית מוגדר כ"סטנדרטי"; מסורים אלו מתאימים למגוון הרחב ביותר של משימות  ניסור גיזום וכריתה. מסורים אלו יכולים לשמש להכנת עץ לקמין פריסה של ענפים או גזעים מתאים לכריתה ולגיזום ענפים נמוכים. בסטיל מחלקים אותם לשלוש . קטגוריה ביתי, מקצועית וחצי מקצועית . אנו מחלקים שתיים כיוון שלא מעט בעלי מקצוע כגון גננים, חקלאים ומוסדות משתמשים בכלי החצי מקצועיים עבור עבודה מקצועית לכן חלוקה לחצי מקצועית לעיתים רבות מבלבלת.

חלוקה קטגורית לפי סטיל:

מסור שרשרת ביתי מיועד לטיפול בגינה הביתית או להכנת עצים עבור קמין. הוא יכול לשמש גם לכריתה של עצים קטנים וגיזום ענפים עד גובה כתפיים (מבחינה בטיחותית אסור לעבוד עם מסור כל מסור מעל גובה כתפיים ואסור לעבוד על סולם).

הקטגוריה החצי מקצועית היא רחבה מאוד וכוללת מגוון גדול של כלים, במשקלים שונים, אורכי להב שונים, מנועים במגוון גדלים וברמות כוח והספק שונות. לכן כאשר רוצים לרכוש מסור בקטגוריה זו מומלץ להבין ולחשוב היטב מה הצרכים ומה היעוד של המסור אפשר כמובן גם לגשת לנקודות המכירה והשרות על מנת לקבל יעוץ מקצועי ולהתאים נכון את המסור .

שוב ההגדרה "חצי מקצועי" עלולה להטעות, שכן רוב בעלי המקצוע בתחומים רבים יסתפקו מסורים אלו. יש אפילו לא מעט גוזמים וכורתים מקצועיים שעובדים עם מסורים אלו לחלק מהמשימות (עבודות שרות על הקרקע או עבודות מזדמנות).

המסורים המקצועיים מיועדים לאלו שזו פרנסתם: גוזמים, כורתים ויערנים. בלעי מקצוע אלו עובדים ומפעילים את המסורים לאורך כל היום ובמאמץ רב ולפעמים מביאים את המסור עד קצה היכולת שלו. לכן חשוב שהמסור יהיה באיכות גבוהה, בעל יחס משקל-כוח מתאים (משקל נמוך ומנוע חזק) ומיוצר מחומרים עמידים.

מסורים אלו נבדלים ממסור המוגדר "חצי מקצועי" לעיתים רק באיכויות החומר ממנו הם מיוצרים יש סדרות של מסורים לדוגמה מסורים MS291 MS271 שהם מגודרים חצי מקצועי ומסור MS261 בעל גוף מגנזיום וקרנק שונה מגודר מקצועי.

בבחירת מסור שיתאים לצרכינו יש לקחת בחשבון שככל שהמנוע גדול יותר - כך המשקל כבד יותר. כאשר עובדים עם מסור קל יותר העבודה נעשית בקלות רבה יותר. אורך הלהב אינו פרמטר החשוב ביותר, מומלץ להשתמש בלהב קצר ובכך לקבל כוח ומומנט מונע בצורה המיטבית ביותר, כאשר יש צורך לכרות עצים בעלי קוטר גדול אפשר להתאים לכל מסור להב ושרשרת נוספים ארוכים יותר.

מסורי ידית עליונה: אלו מסורים קומפקטיים, קלים ובעלי כוח מתפרץ ומשמשים בעיקר לגיזום בגובה.

מסורים אלו מיועדים לבעלי מקצוע בלבד כיוון שהם בעלי רמת סיכון גבוהה יותר

הידיים אוחזות קרוב אחת לשנייה והמנועים בעלי כוח מתפרץ גבוה . מסורים מסוג זה לא מיועדים לעבודה של כריתה או פריסת עצים לקמין. לעיתים רוכשים אותם לשימוש ביתי כיוון שהם קלים וקטנים אך זו טעות כיוון שהאחיזה שלהם פחות נוחה לרוב עבודות החצר והם מסוכנים יותר .

מסורי גובה מיועדים לגיזום ענפים בגובה ללא צורך בשימוש בסולם או בכל ציוד הרמה אחר.

הם מתאימים לחקלאים , מוסדות מוניציפליים עבור הרמת נוף וגיזום ענפים אשר מסכנים את עוברי הדרך או קרובים לחוטי חשמל. הערה: חובה לעבוד עם קסדת מגן אוזניות מגן פנים.

 

סוגי הנעה שונים חלק מהמסורים מונעים ע"י מנוע חשמלי המחובר למקור חשמל חלקם מונעים ע"י מנוע בנזין ויש מסורים המונעים ע"י מנוע חשמלי אשר מקבל את האנרגיה שלו מסוללה נטענת

סטיל מציעה ללקוח את כל מגוון האפשרויות

מנועי בנזין:

יתרונות: זמינות בכל מקום, אמינות גבוהה, חזק.

חסרונות: רועש , צורך טיפול ותחזוקה שוטפים (כמו רכב - החלפת מסננים, מצת וטיפולי מאייד).

מנוע חשמלי (כבל):

יתרונות: שקט, חזק, יכול להתאים לעבודה במקומות סגורים (סככות, מבני תעשיה) או במקומות בהם נדרש שקט (אזור מגורים, בקרבת בעלי חיים וכיו"ב).

חסרונות: זקוק לנקודת חשמל, הכבל עלול לסרבל את העבודה.

מנוע נטען (עם סוללה):

יתרונות: זמין בכל מקום, שקט, קל לתפעול, אמינות גבוהה, צורך מעט מאוד טיפול, חסכוני מאוד לאורך זמן.

חסרונות: מחיר רכישה ראשונית יחסית גבוה , מחיר של מסור נטען דומה למסור בנזין אך במסור נטען נוספת עלות הסוללה לעומת מסור בנזין שרוכשים דלק כל פעם שמשתמשים.

 

חשוב: בכלים נטענים אין נתון הנקרא "גודל מנוע" – נפח או כ"ס. הנתונים הרלוונטיים הם הספק (בוואטים, אותם ניתן לתרגם לכוחות סוס), איכות המסור והתאמתו לסוג השימוש הרלוונטי עבורנו.

חשוב לראות שהמסור מתאים ליעוד סטיל מציאה סדרה ביתית וסדרה מקצועית הסוללת בשתי הסדרות הנם 36וואט אך המנועים שונים ומספקים כוח ומהירות שרשרת שונה.

כל הסוללות של סטיל עובדות עם כל הכלים הנטענים דבר אשר נותן יתרון וחסך עלויות .

הסוללות של סטיל מסוג Lithium-Ion הן הסוללות בעלות הטכנולוגיה המתקדמת והאיכותיות ביותר שיש, הוותק של הכלים הנטענים של סטיל הוא הרב ביותר בשוק, הסוללות בעלות אורך חיים ארוך מאוד ואמינות מאוד.